Да защитим косата от студа
• 8 коментара • 0/5
Ако имате здрава коса, вятърът и студът няма да я повредят. Но малко от нас могат да се похвалят с такава. Жените, чието състояние на косата е далеч от идеалното, трябва да я предпазят от лошото време.

Основното зимно средство за предпазване на косата си остава шапката. Съдовете на кожата на главата реагират на всяка рязка промяна в температурата. В резултат на това се нарушава храненето на космените фоликули, намалява се достъпът на кислород до тях. От студа се образуват многобройни микроповреди и претоварвания на космения скелет, космите стават чупливи. Ако снегът вали направо върху главата ви, неприятностите се удвоява.
Сърцевината на косъма -това е скелетът (носещата структура) на косъма, покрита със своеобразни плътно прилепнали една към друга люспици.
През зимата при повишена влажност космите могат значително да се разширяват и да бухват. Краищата на люспиците се разтварят, процепът между тях расте и в него попадат различни вещества, които повреждат обвивката на скелета на косъма. За да се избегне това, върху неговата повърхност трябва да се създаде гладък защитен слой. Това осигурява защитната козметика.Когато се подбират специални средства, трябва да се взима под внимание типа коса: нормална, суха, тънка, мазна или смесен тип.
Нормалната коса лесно се поддържа, за сухата и по-слабата ще са необходими овлажняващи и защитни средства, мазната се нуждае най-вече от правилно почистване, а косата смесен тип - от хармонично хранене.
Трябва да определите и степента на повреждане на косата.
Косата се счита за повредена, ако поне веднъж е боядисвана, изсветлявана, подлагана на химическо къдрене или изправяне. При това колкото по-често боядисвате косата си, толкова повече време ще е необходимо за пълното възстановяване на космения скелет.
Ако косата ви се “чупи” това е сигнал, че неправилно сте подбрали подхранващите и защитаващите я средства. Подстрижете връхчетата и се консултирайте с фризьора какъв шампоан и балсам да използвате.
Тънката коса е донякъде наследствено явление. Дебелината на космения скелет зависи от цвета на косата (при рижите диаметърът на косъма е най-голям, при блондините - най-малък), а също и от плътността на разполагане на космените фоликули на кожата на главата (при блондинките плътността е най-голяма).
На хората с тънка коса могат да помогнат единствено средствата, които зрително увеличават обема на прическата: специалните шампоани, придаващите обем спрейове, геловете и пяната за оформяне на прическа.
Подборът на средствата за поддържане на косата е наука.
- Задължителният набор са шампоана и коидиционера (вид балсам) за изплакване съобразно вашия тип коса. Кондиционерът овлажнява косата, премахва статичното електричество, косата лесно се разресва и не се електризира. Това е минималната грижа за здрава коса.
- Повредената коса изисква по-интензивни действия. За нея е подходящ балсамът: той сякаш прави "кръпки" на повредения скелет на косъма и допълнително подхранва.
За нормалните коси не е необходим балсам. Но слабите коси не могат без него.
Маските образуват плътен защитен слой по цялата дължина на космения скелет. Те трябва да се прилагат не по-често от един път на 10 дни, защото твърде интензивното лечение също е вредно.
- За повредените краища на косъма използвайте защитна емулсия или крем за връхчетата на космите, които не трябва да се отмиват.
- Средствата за оформяне на прическа (мусове, гелове, пяна) често имат защитно действие при лошо време. Но в някои случаи предизвикват пърхот. Затова е много важно правилно да се подбере мусьт или гелът.
- Въобще не му мислете, ако фризьорът ви посъветва да се обърнете към лекар.
Постарайте се да изпълните този съвет, защото колкото по-бързо излекувате косата си, толкова по-скоро ще можете да поразите околните с новата си прическа.
08.11.2006/РОЗАЛИ